İsrail, Türk maslahatgüzarı Dışişleri’ne çağırdı: “Erdoğan’a açık bir mesaj vereceğiz”

T24 Dış Haberler

İsrail Dışişleri Bakanı İsrael Katz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözleri nedeniyle Türkiye’nin Tel Aviv maslahatgüzarını “ciddi bir kınama” için bakanlığa çağırdıklarını bildirdi. 

Katz, X platformu üzerinden yaptığı paylaşımda, “İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkililerine Erdoğan’a İsrail Başbakanı Netanyahu’ya saldırıları ve onu Allah’a gönderme tehditleri nedeniyle açık bir mesaj vermek üzere sert bir şekilde kınamaları için Türk masalahatgüzarı çağırmaları emri verdim” dedi. 

Katz, maslahatgüzar üzerinden Erdoğan’a şu mesajın verileceğini söyledi:

“Bebeklerin yakılmasını, katilleri, tecavüzcüleri ve Hamas’ın cesetleri parçalamasını destekleyen kişi olarak Tanrı hakkında konuşacak son insansız. Senin barbar Hamaslı dostların tarafından işlenen iğrençlik ve suçları destekleyenleri dinleyecek bir Tanrı yok. Sessiz ol ve utan.”

Erdoğan perşembe günü Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde, “Netanyahu denilen malum kişiyi Kahhar ismi şerifiyle Rabbimize havale ediyoruz. Rabbimiz kahru perişan eylesin” demişti.

Dışişleri: Türkiye doğruları söylemeye devam edecek

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Katz’ın paylaşımına verdiği yanıtta, “İsrail makamları, Filistin topraklarını işgal ettikleri ilk günden bu yana, Filistinlilere karşı işledikleri ağır suçların gizli kalması için büyük bir çaba harcamışlar, kendilerine bir dokunulmazlık zırhı yaratmaya çalışmışlardır. Gerçekleri tüm çıplaklığıyla haykıran Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef almışlardır” dedi ve ekledi:

“Ancak, İsrail’in Gazze’de son altı aydır işlediği suçlar, artık saklanamaz hale gelmiştir ve İsrail soykırım işlemekle yargılanmaktadır. Tarihte ilk kez, tüm dünya kamuoyu, suç işleyen İsrailli yetkililerin adalet önünde hesap verecekleri günü sabırsızlıkla beklemektedir.

Türkiye, doğruları söylemeye ve Filistin halkına karşı uygulanan tarifsiz zulmü gündeme getirmeye sonuna dek devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x