Francis Ford Coppola’dan Oscar açıklaması: Kalbim kırılmıştı

“Baba” (Godfather) serisi ve “Kıyamet” (Apocalypse Now) gibi yapımlarıyla tanınan İtalyan asıllı Amerikalı yönetmen Francis Ford Coppola, “Baba” filmiyle Oscar’da En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanamadığı için kalbinin kırıldığını açıkladı.

“Kabare” filmiyle ödülü evine götüren Bob Fosse’ye saygılarını sunan Coppola, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Her genç ve hırslı yönetmen gibi ben de bir gün En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanmayı ve o heykeli elimde tutmayı hayal ediyordum. 1973’te Baba aday gösterildiğinde, hayalim gerçekleşecek gibi görünüyordu çünkü Amerikan Yönetmenler Birliği ödülünü kazanmıştım ve genellikle bu ödülü kazanan Oscar’ı da alırdı. Bu daha önce sadece birkaç kez gerçekleşmemişti. Dolayısıyla o gece ödül törenine gittiğimde ve Baba’nın diğer kategorilerdeki başarısına tanık olduğumda, muhtemelen kazanacağımı düşünmeye başladım.”

‘KALBİM KIRILMIŞTI’

Usta yönetmen, “İtiraf etmeliyim ki kazanan açıklandığında şaşırmıştım. Kazanan ben değil, Kabare’yle Bob Fosse olmuştu. O zaman kalbim kırılmıştı ve Paramount’un sahibinin beni ‘Neyse Francis, Bank of America’nın ödülünü sen kazandın!” diyerek teselli ettiğini hatırlıyorum” dedi.

Coppola sözlerini “Düşününce size gerçeği söylemeliyim: Ödülü kesinlikle hak eden Bob Fosse kazandığı için mutluyum. Olağanüstü bir yetenek ve aynı zamanda tatlı, sevimli bir adam. Sadece Kabare ve daha sonra Lenny için değil, olağanüstü All That Jazz’de de muazzam işler yaptı. Geriye dönüp o zamana baktığımda, Bob Fosse gibi bir adama kaybettiğim için gerçekten minnettar olduğumu söyleyebilirim” diyerek sonlandırdı.

“Baba” o yıl toplam 11 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve “En İyi Uyarlama Senaryo”, “Marlon Brando’yla En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Film” dallarında ödül almıştı.

Coppola, sadece iki yıl sonra 1975’te “Baba II” (The Godfather Part II) ile hem “En İyi Yönetmen” hem de “En İyi Film” ödüllerini kazanmıştı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x