Araba Piyasasına Damga Vurdu! Fiyatlarla İlgili Dikkat Çeken Gelişme

Sıfır otomobil piyasasında dikkat çeken bir durum göze çarpıyor. Geçtiğimiz yılın bazı dönemlerinde hızlı artan fiyatlar, son dört ayda daha istikrarlı bir seyir izledi. Özellikle en çok tercih edilen segmentlerdeki fiyat artışları yüzde 6 ila 10 arasında gerçekleşti.

C SEGMENTİNDE FİYATLAR ARTIYOR

2024 Şubat sonu itibarıyla orta sınıf (C segmenti) sıfır otomobil fiyatlarında belirgin bir yükseliş gözlemleniyor. Ortalama fiyat 1.9 milyon TL’ye ulaşmış durumda.

B SEGMENTİNDE YÜKSELEN TREND DEVAM EDİYOR

Küçük sınıf (B segmenti) sıfır otomobil fiyatlarında da artış devam ediyor. Kasım 2023’ten bu yana fiyatlar yüzde 10.7 artarak ortalama 1 milyon 402 bin TL’ye çıktı.

D SEGMENTİNDE İSTİKRARLI BİR SEYİR

Orta-üst sınıf (D segmenti) sıfır otomobil fiyatları da istikrarlı bir şekilde artıyor. Kasım 2023’ten beri fiyatlar yüzde 6.6 artış gösterdi ve ortalama fiyat 3.5 milyon TL’ye yaklaştı.

ÇİNLİ ÜRETİCİLERİN HİBRİT ATAĞI DEVAM EDİYOR

Çinli üretici Chery, Türkiye pazarında etkili bir varlık göstermeye devam ediyor. Elektrikli araçlarla birlikte yeni modellerini ve üst segment markalarını Türkiye’ye getirmeyi planlayan Chery, Ticaret Bakanlığı’nın yeni şartları nedeniyle stratejilerinde değişiklikler yapıyor.

Chery’nin yeni nesil Plug-In Hybrid (PHEV) motorlu otomobilleri, Türkiye’de satışa sunulmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, Sedan gövde tipindeki Arrizo 8 modeli, son çeyrekte Türkiye’de satışa sunulacak. Aracın özellikleri arasında dikkat çeken nokta ise 1.5 litrelik benzinli motoru ve 18.3 kWh’lik şarj edilebilir bataryasıyla 115 km’ye kadar tamamen elektrikli sürüş imkanı sağlaması.

Chery, önümüzdeki yıllarda ürün gamındaki diğer modellerin de PHEV versiyonlarını Türkiye’de sunmayı planlıyor. Ayrıca, Çinli BYD de Seal U’nun PHEV versiyonunu 2. çeyrekte Türkiye’ye getirmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x